Mieszkanie na flipa czy mieszkanie na wynajem
Mieszkanie na flipa czy mieszkanie na wynajem

Mieszkanie na flipa czy mieszkanie na wynajem?

Zaczynając swoją przygodę z inwestowaniem w nieruchomości – być może sen z powiek spędza Ci dylemat na czym się skupić i co wybrać: mieszkanie na flipa czy mieszkanie na wynajem?

Jeden i drugi sposób ma swoje wady i zalety – a od Twoich indywidualnych preferencji będzie zależało co wybierzesz i uznasz dla siebie za korzystniejsze

 

Mieszkanie na flipa i mieszkanie na wynajem – krótki opis

Mieszkanie na flipa

– to mieszkanie które kupujesz z zamiarem szybkiego upłynnienia go. Kupujesz z reguły ruinę w dobrej lokalizacji, z ruiny przekształcasz je w cacko – w którym praktycznie każdy chce zamieszkać. Następnie sprzedajesz je i przeliczasz zyski.

Mieszkanie na wynajem

– to jest mieszkanie, które ma Ci dostarczać stały miesięczny dochód. Zamiast szybko upłynnić włożoną w kupno mieszkania gotówkę – postanawiasz czerpać zyski w długim czasie. Nie są one tak spektakularne – jednak ich zaletą jest duża stabilność i pewność zarobku z miesiąca na miesiąc. Upraszczając – większość prac wykonujesz zaraz na początku – po kupnie mieszkania – jeśli trzeba remontując i dostosowując mieszkanie do potrzeb najemcy. Potem – możesz przez kilka jak nie kilkanaście lat cieszyć się stałym miesięcznym dopływem gotówki na Twoje konto. Nie jest to być może książkowy przykład dochodu pasywnego – jednak ma z nim wiele wspólnego. Raz wykonane czynności mogą Ci dostarczać stałego źródła dochodu na lata.

Dlatego zastanawiając się czy wybrać mieszkanie na flipa czy mieszkanie na wynajem – musisz przede wszystkim rozważyć swoje zasoby i możliwości zarówno pieniężne jak i czasowe.

 

Mieszkania na flipy – zalety i wady

Wymagają pełnego zaangażowania na każdym etapie. Musisz dobrze wybrać nieruchomość którą chcesz kupić: w preferencyjnej cenie, w dobrej lokalizacji, bez wad prawnych, usterek technicznych z możliwością poprawienia jakości kupowanego mieszkania czy to pod względem prawnym czy też użytkowym. Potem remont i po raz kolejny trudne dylematy jeśli chodzi o wybór ekipy remontowej, zastosowane materiały, wykończenie i załatwianie szeregu innych spraw – o których na początku inwestowania w nieruchomości nawet nie zdajesz sobie sprawy.

Gdy już przebrniesz przez ten etap – przed Tobą kolejny. Tym razem musisz zająć się procesem sprzedaży mieszkania. Począwszy od wystawienia ogłoszenia o sprzedaży flipa, poprzez jego promocję czy kontakt lepszy lub gorszy z pośrednikami nieruchomości oraz samymi klientami. Musisz się nastawić na to – że i ten etap pochłonie duże zasoby czasowe. Umawianie spotkań i prezentacja mieszkania potrafi wycinać z życiorysu kilka a nawet kilkanaście godzin tygodniowo. Dodatkowo będziesz musiał nauczyć się być dobrym sprzedawcą oraz jeszcze lepszym negocjatorem 🙂 Jeśli zdecydujesz zająć się tym etapem osobiście

Co otrzymujesz w zamian inwestując w mieszkania na flipy?

Szybkie zwiększenie kapitału. To ich największa i najlepsza zaleta. Kilkukrotne udane powtórzenie całego procesu – da Ci możliwość w stosunkowo krótkim czasie powiększenie posiadanej gotówki. Nie "zamrażasz" pieniędzy, tylko cały czas nimi obracasz i doprowadzasz do sytuacji w której z Twoich 100 tysięcy PLN zostało wyczarowane w 1 – 2 lata drugie tyle.

Jest to sposób przede wszystkim dla osób które mają czas i chęci zająć się obrotem nieruchomościami. Dla osób które lubią kontakt z drugim człowiekiem, są odporne psychicznie, potrafią działać w sytuacjach sterowych i dla których mieszkania na flipy są kuszącą alternatywą lub uzupełnieniem pracy zarobkowej, którą teraz wykonują.

Dla osób które potrafiły zabezpieczyć środki na kupno jednego mieszkania – jednak w najbliższej przyszłości nie mają szans zgromadzenia środków na kupno kolejnego mieszkania lub którym zależy na szybkim zwiększeniu posiadanej ilości gotówki na koncie

 

Mieszkanie na wynajem – zalety i wady

Początek drogi jaki musisz przejść z mieszkaniem na wynajem może być i często jest identyczny jak w przypadku flipa. Szukasz okazji na rynku nieruchomości, remontujesz ją wyposażasz i umieszczasz ogłoszenia w internecie. Tym razem jednak ogłoszenia nie dotyczą sprzedaży – a wynajmu mieszkania. Znajdujesz najemcę – i jeśli dobrze wybrałeś lokatorów w swoim mieszkaniu na wynajem – masz duże szanse że przez kolejne lata poza drobnymi pracami modernizacyjnymi i trzymaniem ręki na pulsie będziesz miał stały miesięczny dopływ gotówki na konto bez angażowania środków i czasu. 

Tym razem nie grasz na kapitał czyli zwiększenie ilości posiadanych pieniędzy. Tym razem – Twoje mieszkanie kupione w celu wynajmowania go – jest Twoim majątkiem. Majątkiem, który zwiększa Twoją miesięczną wypłatę i daje Ci możliwość osiagnięcia wolności finansowej.

Inwestując pieniądze w mieszkanie na wynajem doprowadzasz do sytuacji, w której Twoje pieniądze zaczynają zarabiać na Ciebie bez względu na to czy będziesz angażował się osobiście w wynajem mieszkania czy też nie.

Jest to stabilniejszy i pewniejszy sposób na dopływ gotówki. Jednak dopływ gotówki jest znacznie mniejszy. Jest to idealna forma inwestowania dla osób, które więcej zarabiają niż wydają. I za zgromadzone oszczędności są w stanie w stosunkowo krótkim czasie kupić mieszkanie. A potem ten zabieg powtórzyć… I znowu powtórzyć .. Jest to również dobry sposób dla osób które mają dobrą zdolność kredytową – i banki są w stanie udzielić im pożyczek na zakup pierwszych 3 nieruchomości. Wymaga znacznie mniej czasu – więc jeśli jest to u Ciebie towar deficytowy – dzięki mieszkaniom na wynajem masz możliwość zwiększenia dopływu gotówki w regularny sposób na konto.

 

To co jest dla Ciebie lepsze? Mieszkanie na flipa czy mieszkanie na wynajem?

 

Ps. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by oba te sposoby łączyć 😀

About the author

Ula

View all posts

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge